Заклад дошкільної освіти (ясла-садок комбінованого типу) «Сонечко» Визирської сільської ради
.

Сторінка методиста

Функції методичної служби ЗДО

Інформаційна: Вивчення та накопичення інформації про стан та результати професійної діяльності педагогів; підвищення кваліфікації педагогічного персоналу; підвищення якості педагогічного процесу; узагальнення позитивного досвіду педагогів; поповнення банку педагогічної інформації про найбільш актуальні проблеми розвитку дошкільної освіти, про новітні досягнення науки та практики; широке впровадження інформаційних технологій; встановлення контактів зі ЗМІ, різноманітними установами та організаціями для розповсюдження інформації про діяльність ЗДО.

Навчальна: Здійснення ознайомлення педагогічного персоналу з новими освітніми програмами та технологіями; ознайомлення зі стандартами дошкільної освіти України; здійснення ознайомлення педагогічного персоналу з законодавчими, нормативними документами в галузі освіти; організація та проведення семінарів, практичних занять, консультацій, відкритих заходів з використанням активних методів.

Контрольно-діагностична: Моніторинг якості педагогічного процесу; застосування методів психолого-педагогічної діагностики в процесі вивчення стану освітньо-виховного процесу; аналіз інноваційного досвіду педагогічного персоналу; узагальнення отриманих результатів.

Корекційно-прогностична (плануюча): Здійснення планування перспективних та поточних заходів ( річний, місячний, календарний плани).

Організаційна:Організація та участь в педагогічних радах, педагогічних годинах, батьківських конференціях тощо; організація методичних об’єднань, творчих груп та міні-проектів; організація самостійної роботи педагогів з підвищення професійного рівня; організація роботи з батьками дітей та соціальними партнерами; направлення педагогів на курси підвищення кваліфікації.

Дослідницька: Планування заходів на основі аналізу стану освітнього процесу та запитів педагогів з урахуванням нових тенденцій в розвитку освітніх технологій; вивчення та розповсюдження інноваційного досвіду та авторських технологій.

Комунікативна:Усвідомлення особистої та соціальної значимості діяльності; реалізація гуманістичної парадигми в педагогічній діяльності; встановлення ділових контактів з учасниками педагогічного процесу, з соціальними партнерами.

Виховна (мотиваційно-стимулююча): Стимулювання творчої діяльності педагогів; виявлення потенціалу педагогів; стимулювання підвищення професійної кваліфікації; мотивування на використання особистісно-орієнтованої моделі виховання, на емпатію з дітьми, прояв любові та розуміння.

Гностична:Оволодіння методами самоаналізу, здійснення самоосвіти.

 

                                                                           ВИХОВАТЕЛЬ-МЕТОДИСТ - ХТО ЦЕ?

     Вихователь-методист займається методичною роботою та організує весь освітньо-виховний процес в дитячому садку. Методист аналізує, планує, організовує, координує, контролює діяльність педагогічного колективу. Разом із завідувачем він керує колективом дитячого садка, беручи участь у добиранні кадрів, у розробленні та впровадженні програм розвитку і педагогічних планів. Комплектує групи навчальними посібниками, іграми, іграшками, організовує співпрацю з іншими дошкільними закладами, школами, дитячими центрами, музеями та ін. 

     Вихователь-методист проводить ґрунтовну методичну роботу у педагогічному колективі: відкриті заняття для вихователів, семінари, індивідуальні та групові консультації. Крім того, він бере участь у роботі з батьками: готує стенди, папки, що присвячені сімейному вихованню та ін. Робоче місце методиста, як відомо, методичний кабінет. Там кожен педагог може отримати практичну допомогу в організації роботи з дітьми, а батьки можуть проконсультуватися з приводу розвитку дитини, отримати відповіді на питання про педагогічний процес в дитячому садку... 

     Ще одне завдання методиста, мабуть, найважливіше, - розуміти і правильно оцінювати сили і можливості кожного педагога, знати, що важливо для нього в житті, до чого він прагне, щоб задовольнити потребу кожного педагога в повазі, визнанні та самореалізації.

Методичні рекомендації

АНАЛІЗ ЗАНЯТТЯ У ЗДО

І.  Загальні відомості про заняття

Дата проведення, ЗДО, група, прізвище, ім'я та по батькові вихователя, предмет, кількість дітей за списком, кількість присутніх, порядковий номер заняття за планом, де проводиться (у групі; актовій, спортивній залі; логопедичному кабінеті тощо).

Обстановка в групі: чистота, освітленість, провітреність, готовність дітей до заняття. Організація уваги і готовності дітей до роботи. Тривалість організаційного етапу. Тема і мета заняття.

II. Тип і структура заняття
Доцільність вибору типу і структури стосовно теми і дидактичної мети заняття. Послідовність окремих етапів заняття. Усвідомлення дітьми виконаних завдань. Ліквідація виявлених недоліків. Оцінювання знань, умінь і навичок дітей. Розподіл часу на занятті. Підбиття підсумків і завершення заняття. Своєчасність застосування ігрових моментів, фізпауз.

III.  Зміст заняття

Тема заняття та його відповідність змісту навчальної програми. Актуалізація і корекція опорних понять. Зв'язок із попереднім матеріалом, життям і досвідом дітей. Ефективність використання наочності і ТЗН; проблемність навчання; організація активного мислення. Ефективність методів і прийомів закріплення знань, організація колективних та індивідуальних форм роботи, у тому числі з дітьми із високим і низьким рівнем навчальної мотивації. Актуалізація почуттів і опорних знань.

Ефективність сприйняття й усвідомленості, рівень засвоєння нового матеріалу дітьми.

IV.  Принципи, методи і прийоми навчання на занятті

Які принципи, методи і прийоми застосовував вихователь на занятті? (Можна принципи в таблиці: загальнодидактичні, загальнометодичні, частковометодичні, спеціальні)

Чи відповідали вони змісту навчального матеріалу, меті і завданням заняття та віковим особливостям дітей?

Як дотримувався вихователь головних вимог до заняття (виховних, дидактичних, психологічних, санітарно-гігієнічних)? Як здійснювались на занятті дидактичні принципи?

Взаємозв'язок репродуктивної і творчої активності й пізнавальної самостійності дітей на занятті. Як розвивалися на уроці спостережливість і логічне мислення дітей? Чи використовувалися прийоми порівняння, протиставлення, узагальнення й систематизації? Як формувалися в дітей уміння вчитися, використовувати наукову інформацію? Прийоми забезпечення зворотного зв'язку для керування процесом засвоєння. Формування в дітей пізнавального інтересу, оцінно-контрольних суджень, навичок самоконтролю.

Оцінювання знань дітей. Чи було здійснено індивідуалізацію та диференціацію навчальних завдань?

V. Поведінка дітей на занятті

Якою мірою діти залучені до активної розумово-пізнавальної праці? Спрямованість і сконцентрованість їхньої уваги. Дисципліна дітей на різних етапах заняття й методи та прийоми реагування вихователя на випадки порушення її. Ставлення дітей до вихователя. Прояви організаційної й пізнавальної самостійності дітей.

VI.  Поведінка вихователя на занятті

Уміння володіти увагою дітей, організовувати їхню роботу, підвищувати активність, інтерес, увагу, тримати дисципліну, враховувати індивідуальні особливості кожного вихованця.

Стиль і тон у роботі (жвавий, рішучий, повільний, байдужий). Педагогічний такт. Спостережливість, вдумливість, витримка, винахідливість, емоційність.
Зовнішній вигляд. Культура мовлення, поза, міміка, жестикуляція, охайність. Чи користується авторитетом у дітей?

VII. Висновки і пропозиції
Досягнення мети. Виконання плану заняття. Обсяг і якість знань дітей. Виховне, освітнє і розвивальне значення заняття. Що цінного із цього заняття можна взяти для себе або рекомендувати для впровадження в практику інших колег? Поради вихователеві, як закріпити й удосконалити позитивні моменти заняття чи подолати недоліки.

ОРІЄНТОВНА СХЕМА САМОАНАЛІЗУ ЗАНЯТТЯ

І. Чи відповідає моє заняття програмі?

2. Чи правильно мною були визначені і розв'язані на занятті на­вчальні, виховні і

розвиваючі завдання?

3. Чи оптимально було визначено зміст заняття, чи відповідає він завданням?

4. Що було основним, найсуттєвішим на занятті?

Чи зуміла я акцен­тувати увагу дітей на його вивченні?

5. Чи вдало визначена структура заняття? Чи була організована на занятті робота із

формування основних умінь, навичок, інтересів дітей?

Як здійснювались внутріпредметний і міжпредметний зв'язки?

6. Які принципи, методи і засоби навчання були використані на занятті?

Чи були вдалими вибір і поєднання?

7. Які форми навчання (фронтальні, групові, індивідуальні) домінували на занятті?

Чи були вдалими їх вибір і поєднання?

8. Чи об'єктивно і коректно оцінені мною знання дітей?

9. Чи правильно здійснювався на занятті інструктаж, визначалися об­сяг і складність

завдань?

Чи було воно диференційованим?

10. Що було зайвим у моїй діяльності і в діях дітей?

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИХОВАТЕЛЮ ЩОДО

САМОАНАЛІЗУ ЗАНЯТТЯ

В основних нормативних документах дошкільної галузі освіти зазначається, що людина повинна виховуватись у нас непросто носієм певної суми знань, а насамперед, як громадянин су­спільства, з притаманними йому переконаннями, мораллю, інтере­сами, високою культурою праці і поведінки.

У ДНЗ заняття - організаційна форма навчання, де реалізуються його глобальні мета, цілі й завдання ­ всебічного розвитку особистості, формування її інтелектуальних можливостей, здійснення виховання.

Заняття можна вважати ефективним, якщо на ньому забезпечується оптимальний зв'язок усього комплексу навчально-виховних цілей, якщо увага і мислення дітей концентруються на основних, провідних ідеях і поняттях теми, що вивчається, пробуджуються і розвивають­ся навчальні процеси, формуються потреби дітей у знаннях.

Усі ці вимоги до сучасного заняття мотивовані науковою сучас­ною педагогікою. Але всі вони не можуть бути здійснені без творчого ставлення вихователя до організації навчання, без його майстерності. Майстерність педагога багато в чому залежить від уміння аналізувати свої та чужі помилки.

Аналізувати заняття потрібно під кутом зору певної педагогічної концепції.

З точки зору оптимізації навчально-виховного процесу можна

здійснювати самоаналіз за такою схемою:

1. Які види змісту освіти передбачені навчальним планом заняття?

2. Чи відповідали принципи, методи і прийоми навчання видам змісту і на­вчальному матеріалу?

3. Рівні знань дітей перед заняттям (чи реалізовано наступність, неперевантажені діти).

4. Якого рівня знань досягнуто в результаті заняття (чи відповідає програмовому змісту)?

5. Ступінь усвідомлення знань дітьми.

6. Доцільність використання наочності і технічних засобів навчання.

7. Чи був на занятті необхідний емоційний клімат.

8. Чи була на занятті внутрішня логічна єдність.

9. Як реалізована виховна мета заняття.

Рівні засвоєння знань:

1. Рівень усвідомленого сприймання і запам' ятовування. Він про­являється у відтворенні засвоєного.

2. Рівень застосування знань і вмінь за засвоєним зразком, тобто у знайомій ситуації. 3. Рівень застосування знань і вмінь у новій ситуації. Тобто їх творче застосування.

Необхідно прагнути того, щоб діти досягли засвоєння основних знань і вмінь на третьому, тобто творчому рівні.

Вихователям слід пам'ятати, що методи навчання не можуть бути поганими чи хорошими, сучасними чи застарілими, вони можуть лише відповідати тим цілям, для досягнення яких вони застосовувалися.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ЗАНЯТТЯ

1. Загальна психологічна спрямованість заняття:

- мотивація діяльності педагога й дітей на занятті (за обов'язком, за інтересом, за

традицією спільної діяльності);

- інтерес вихователя й дітей (до змісту, методів і форм).

2. Реалізація ідей розвиваючого навчання:

- як здійснювалась робота щодо формування активності, само­стійності й творчості;

- які засоби використовував педагог для постійного переходу від навчання до

самонавчання.

3. Організація пізнавальної діяльності на занятті:

- чи були установки на сприймання, запам'ятовування і розду­ми (що сприйняти, що

завчити, що обговорити);

- як вихователь домагався цілісного й свідомого, осмисленого сприйняття навчального матеріалу (поставив мету, спрямував усві­домленість в одне русло, застосував цілісний підхід, наочність, об­разність тощо);

- як організував увагу (як спрямовував, як переключав, що робив під час відволікання, як домагався стійкості);

- як розвивав пам'ять дітей (які види діяльності організовував, як націлював на запам'ятовування, збереження і відтворення, як добирав інформацію для запам'ятовування, скільки і як повторю­вав, як перевіряв);

- як розвивав мислення дітей, використовуючи порівняння, зіставлення, аналіз, синтез, класифікацію, систематизацію, генера­лізацію;

- як працював із поняттями, аргументами;

- як розвивав творчу уяву.

4. Формування вмінь і навичок дітей:

- як формував загально навчальні вміння й навички;

- як вироблялися спеціальні вміння й навички;

- які практикував види вправ і як вони сприяли тренуванню умінь і навичок;

- яку роль відіграють вказівки, інструкції, алгоритми, зразки під час формування

вмінь і навичок;

- чи раціонально використав час для формування вмінь і навичок

5. Розвиток емоційно-вольової сфери дітей:

- які емоції дітей переважають на занятті;

- які засоби корекції емоцій використав вихователь на занятті;

- чи враховує педагог на занятті індивідуальні особливості й стан дитини;

- що робить для активізації вольової сфери у дітей;

- чи помічає дітей з агресивним і депресивним станом.

5. Психологічна саморегуляція вихователя на занятті:

- яке творче самопочуття вихователя на занятті;

- який контакт з дітьми;

- як реагує вихователь на аналіз заняття.

СОЦІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ЗАНЯТТЯ

1. Які форми співпраці педагог використовує на занятті.

2. Які стосунки між педагогом і дітьми на занятті (доброзичливі, натягнуті, напружені, врівноважені, штучні, стримані, непевні, аг­ресивні, депресивні тощо);

3. Як виконують діти доручення або вказівки вихователя (нервово, спокійно, щиро, насильно, байдуже, ввічливо-коректно);

4. Як спілкуються діти між собою на занятті. Чи допомагають один одному.

Чи захищають один одного.

5. Хто з дітей займається випереджувальним навчанням. Що ви­вчив наперед. Яку мету під час цього прагне досягти.

6. Що особливо сподобалось дітям на занятті.

7. Чи дістали діти задоволення від заняття. А від чого вони із задо­воленням відмовилися б.

8. Який педагогічний такт вихователя. Чи завжди педагог на занятті ввічливий, тактовний, доброзичливий. Якщо не завжди, то чому.

9. Як інакше хотіли б діти побудувати стосунки з вихователем.

10. Які скарги має вихователь на дітей. Що хотів би змінити у сто­сунках із дітьми.

АНАЛІЗ ЗАНЯТТЯ З ПОЗИЦІЙ РОЗВИВАЛЬНОГО НАВЧАННЯ

Розвивальна мета. Методи і прийоми. Проблемні, дослідницькі, творчі, діалогічні, колективні, ігрові. Формування знань, умінь, навичок. Поняття, змістове узагальнення, робота зони найближчого роз­витку, від абстрактного до конкретного, укрупнення дидактичних одиниць, підвищений темп, орієнтовна основа дій. Формування способів розумових дій. Доцільна навчальна діяльність, узагальнення, класифікація, су­дження, висновки, аналіз, синтез, формування самоорганізаційних ме­ханізмів особистості, творчість, пізнавальна мотивація, вольова моти­вація, самонавчання, самоствердження (Я-концепція), саморегуляція. Принцип обліку індивідуальних особливостей. Індивідуальний підхід. Рівнева диференціація. Інші якості особистості.

 

АНАЛІЗ ВИХОВНИХ АСПЕКТІВ ЗАНЯТТЯ

Світоглядний напрямок

Особистість вихователя (приклад), оптимізм, стосунки з людьми, ставлення до речей, до довкілля.

Навчальна праця на занятті.

Робоче місце, планування, активність, самостійність, повага до істини, старанність.

Виховання дисципліни.

Виховання дітей, дотримання порядку, відповідальність, уміння слухати, вимоги на занятті, тактовність, аргументованість. Вимоги, які ґрунтуються на: довірі, успіхові, інтересах.

Особистісний підхід на занятті.

Педагогічна любов, розуміння дітей, допомога дітей, оцінюван­ня дітей.

 

Критерії змісту діяльності педагога і дітей на занятті

 

Наявність конспекту , правильність запису мети заняття.

Відповідність змісту заняття поставленим завданням, віку дітей.

Санітарно – гігієнічні умови при проведенні заняття.

Естетичні умови (зовнішній вигляд дітей, групи, обладнання, посібників).

Доцільність, різноманітність, якість наочних посібників.

Відповідність застосованих методів та прийомів віку дітей, виду заняття та віку дітей.

Раціональність та ефективність використання часу, оптимальність темпу заняття.

Доцільність чергування видів діяльності.

Наявність прийомів щодо активізації психічних процесів        (пам’ять, мислення, увага, уява).

Фронтальна та індивідуальна робота з дітьми.

Взаємодія, узгодженість діяльності вихователя та дітей.

Доцільність, логічність, емоційність мовлення вихователя.

Чи є діалог між дітьми та вихователем провідною формою спілкування .

Особливості поведінки дітей : активність , інтерес , увага , ставлення до заняття .

Мовленнєва активність , самостійність дітей .

Засвоєння дітьми програмового змісту , передбаченими поставленими завданнями .

Володіння дітьми навичками та прийомами аналізу й оцінки результатів своєї діяльності .

 

 

Критерії аналізу заняття

 

1.

Програмові завдання: відповідність програмі, віку, темі, сезону, регіону.

2.

Комплексне розв’язання пізнавальних та мовленнєвих завдань.

3.

Зв’язок із матеріалом, який засвоїли діти на інших заняттях.

4.

Виховна естетична спрямованість заняття.

5.

Організаційна структура заняття: послідовність етапі, чіткість переходу від одного етапу до іншого.

6.

Тривалість заняття, інших частин.

7.

Розташування дидактичного та наочного матеріалу.

8.

Кількість дітей на занятті, їхня поведінка, розташування.

9.

Наочний, дидактичний матеріал, їх види, кількість; доцільність та ефективність використання на кожному етапі заняття.

10.

Ефективність та доцільність практичних методів і прийомів.

11.

Ефективність та доцільність методів та прийомів навчання дітей мовлення.

12.

Місце художніх текстів, їх види , прийоми використання.

13.

Місце усної народної творчості в ході заняття.

14.

Місце ігор та ігрових прийомів, їх доцільність та ефективність.

15.

Мовлення дітей та мовленнєва активність.

16.

Ставлення вихователя до мовленнєвих помилок дітей.

17.

Мовлення вихователя: його відповідність нормам української літературної вимови, інтонаційна виразність.

18.

Ґрунтовність знань педагога з даної теми, відповідність поданого матеріалу дійсності.

19.

Виконання програмових завдань, рівень їх засвоєння дітьми.

20.

Емоційна атмосфера на занятті.

21.

Прийоми закінчення заняття.

 

 

Критерії аналізу

повного (системного) заняття

 

1.

Мовленнєві завдання, їх повнота, широта охоплення всіх мовних розділів (фонетика, лексика, грамота, зв’язне мовлення), виховні завдання, їх доцільність.

 

2.

Підготовка до заняття.

 

2.1.

Кількість дітей, їх розташування.

 

2.2.

Зручність розташування дидактичного та ілюстрованого матеріалу.

 

3.

Організаційний момент.

 

3.1.

Прийоми активізації дітей.

 

3.2.

Тон та інтонаційна виразність мовлення вихователя.

 

3.3.

Тривалість заняття.

 

4.

Хід заняття.

 

4.1.

Послідовність його етапів.

 

4.2.

Тривалість та ефективність етапів.

 

4.3.

Роль та місце повторень на кожному етапі.

 

4.4.

Дозування матеріалу (кількість нових звуків, слів, граматичних форм, діалогів).

 

4.5.

Співвідношення прийомів навчання.

 

4.6.

Місце гри та ігрових прийомів на кожному етапі заняття.

 

4.7.

Наочність, дидактичний матеріал, їх доцільність.

 

5.

Мовлення дітей.

 

5.1.

Побудова речень.

 

5.2.

Діалогічне мовлення.

 

5.3.

Монологічне мовлення.

 

5.4.

Мовленнєва активність.

 

5.5.

Ставлення вихователя до мовленнєвих помилок дітей.

 

6.

Мовлення вихователя.

 

6.1.

Відповідність літературним нормам.

 

6.2.

Інтонаційна виразність.

 

6.3.

Експресивність мовлення.

 

7.

Закінчення заняття.

 

7.1.

Прийоми, спрямовані на узагальнення та систематизацію матеріалу.

 

7.2.

Питома вага емоційного фактора.

 

7.3.

Тривалість заняття.

 

 

Критерії аналізу заняття

з елементарних математичних уявлень

 

1.

Обсяг програмових завдань, конкретність формулювань, зв’язок з попереднім матеріалом.

2.

Відповідність змісту заняття поставленим завданням.

3.

Тривалість заняття, ефективність побудови його етапів.

4.

Розміщення демонстраційного та роздаткового матеріалу, їх види та кількість.

5.

Доцільність добору методів та прийомів.

6.

Чіткість і грамотність вказівок, пояснень, запитань, демонстрування матеріалу.

7.

Вміння організувати пізнавально – пошукову та самостійну діяльність дітей.

8.

Вміння активізувати мовлення дошкільнят (конкретність, влучність запитань , різноманітність їх формулювання).

9.

Вміння підводити дітей до узагальнення ,математичних висновків; науковість і доступність узагальнень вихователя.

10.

Вміння активізувати увагу , розвивати різні види пам’яті: зорову, слухову, словесно – смислову, емоційну.

11.

Урахування індивідуальних особливостей дітей.

12.

Підсумок заняття.

13.

Рівень використаних прийомів щодо формування математичних уявлень у дітей.

14.

Кількість та лічба.

15.

Величина.

16.

Геометричні фігури.

17.

Орієнтування в просторі.

18.

Орієнтування в часі.

19.

Логіко – математична компетентність.

20.

Емоційна атмосфера заняття.

21.

Рівень засвоєння дітьми матеріалу заняття.

22.

Особливості поведінки дітей (інтерес, увага, активність).

       

 

 

Критерії аналізу діяльності педагога та дітей

 на мовленнєвому занятті

 

1.

Оцінка особистісних якостей вихователя, лінгвістичний рівень його знань, загальна ерудиція.

2.

Рівень педагогічної та методичної майстерності.

3.

Культура мовлення, темп, дикція, образність, виразність.

4.

Ступінь тактовності та демократичності у спілкуванні з дітьми.

5.

Зовнішній вигляд , культура, міміка, жести тощо.

6.

Оцінка мовленнєвого розвитку дітей на занятті, ступінь їхньої мовленнєвої активності та самостійності.

7.

Рівень розвитку мовленнєвих умінь і навичок дітей.

8.

Наявність та ефективність фронтальної та індивідуальної роботи під час заняття.

9.

Ступінь зацікавленості дітей під час мовленнєвого заняття.

10.

Оцінка змісту діяльності вихователя та дитини, наступність, доступність та науковість запропонованого мовленнєвого матеріалу.

11.

Зв’язок мовленнєвого матеріалу з вивченим раніше.

12.

Ступінь новизни, проблемність запропонованого дітям мовленнєвого матеріалу.

13.

Оптимальність обсягу мовленнєвого матеріалу.

14.

Оцінка ефективності способів діяльності вихователя і дітей на мовленнєвому занятті, раціональність та ефективність використання часу, оптимальність темпу заняття, доцільність чергування видів діяльності дітей під час заняття.

15.

Ступінь доцільності й ефективності використання наочності.

16.

Ступінь раціональності й ефективності використання методів та прийомів.

17.

Рівень зворотного зв’язку між дітьми та вихователем: доцільність запитань, правильність відповідей тощо.

17.

Ефективність контролю за мовленням дітей.

19.

Емоційний характер заняття . місце фольклору у структурі заняття.

20.

Виховний характер заняття.

21.

Оцінка мети та результатів мовленнєвого заняття: ступінь конкретності, чіткості лаконічності доцільності формування мети заняття в плані освітньої роботи вихователя.

22.

Лінгвістична доцільність висунутих завдань щодо збагачення, уточнення й активізації лексики дітей.

23.

Рівень сформованості граматично правильного мовлення дітей.

24.

Рівень сформованості навичок організованої суспільної мовленнєвої поведінки дітей: уміння слухати інших; висловлюватись, коли запитають, слухати і розуміти почуте тощо.

25.

Ступінь впливу мовленнєвого заняття на загальний розвиток дітей (що і як сприяло розвитку).

 

 

Критерії аналізу діяльності педагога та дітей

на занятті з фізичної культури

1.

Підготовка педагога до заняття. Наявність конспекту, правильність його розробки.

2.

Відповідність змісту заняття поставленим завданням, віку дітей, їхній підготовленості та умовам проведення заняття.

3.

Взаємозв’язок частин заняття.

4.

Підготовка місця та обладнання до заняття.

5.

Одяг вихователя та дітей.

6.

Організація заняття. Своєчасність його початку та закінчення, тривалість.

7.

Доцільність розподілу часу на проведення кожної частини заняття.

8.

Прийоми розташування та пересування дітей у залі чи на майданчику, способи їх організації під час виконання вправ у кожній частині заняття.

9.

Раціональність використання приміщення (майданчика) та інвентаря.

10.

Взаємодія педагогів під час заняття.

11.

Проведення заняття. Відповідність методів та прийомів навчання віку дітей, їхній підготовленості, етапу навчання, характеру вправ та музичному супроводу.

12.

Попередження та виправлення помилок у дітей.

13.

Диференційований підхід у роботі з дітьми.

14.

Забезпечення страховки, дотримання техніки безпеки.

15.

Повідомлення дітям теоретичних відомостей про фізичне виховання.

16.

Темп виконання та дозування вправ.

17.

Регулювання фізичного та психічного навантаження протягом заняття.

18.

Формування правильної постави та навичок особистої гігієни.

19.

Динаміка фізичних навантажень.

20.

Поведінка та самопочуття дітей, дисциплінованість та організованість дітей, стосунки з ровесниками.

21.

Увага, активність, ініціативність, наполегливість вихованців.

22.

Самопочуття та настрій малюків.

23.

Дотримання вимог до вихователя. якість показу та пояснення вправ.

24.

Уміння тримати в полі зору всю групу, контролювати самопочуття та поведінку дітей.

25.

Вміння володіти голосом та культура мовлення.

26.

Володіння спеціальною термінологією.

27.

Характер проведення заняття (впевнено – невпевнено), настрій вихователя.

 

 

Критерії аналізу

діяльності педагога та дітей

під час проведення ранкової гімнастики

1.

Чіткість організації та відповідність часу проведення.

2.

Гігієнічні умови.

3.

Відповідність запропонованих загально розливальних  вправ вікові та руховій підготовленості дошкільнят.

4.

Черговість, послідовність виконання загально розвивальних вправ.

5.

Різноманітність вихідних положень, дозування вправ.

6.

Якість показу та чіткість пояснень.

7.

Індивідуальний підхід.

8.

Увага на правильність дихання.

9.

Увага на формування постави та профілактику плоскостопості.

10.

Поведінка дітей (активність, самостійність зацікавленість).

11.

Музичний супровід (відповідність рухів характеру музики).

 

 

Критерії аналізу

діяльності педагога та дітей

під час проведення рухливої гри

1.

Відповідність віковим особливостям дітей , їхній руховій підготовленості.

2.

Правильність та конкретність освітньо – виховних завдань (чи враховується ускладнення та досвід дітей при повторенні гри).

3.

Урахування часу гри в режимі дня.

4.

Відповідність місця проведення з урахуванням безпеки життєдіяльності.

5.

Рівень організації гри (використання прийомів щодо організації дітей, вибір ведучого, поділ на команди, розташування дітей під час гри, підсумок гри та її результатів).

6.

Чіткість та зрозумілість пояснень правил гри , культура мовлення .

7.

Керівництво грою (своєчасність зауважень та вказівок, їх доцільність). 

8.

Індивідуальний підхід.

9.

Регулювання фізичного навантаження, тривалість гри.

10.

Ступінь реалізації оздоровчих та освітньо – виховних завдань.

11.

Засвоєння дітьми правил гри.

12.

Рівень активності, ініціативність, самостійність дітей.

13.

Рівень взаємодії та стосунків дітей між собою під час гри (морально – етична оцінка).

14.

Рівень взаємодії педагога та дітей.

15.

Використання атрибутики, її доцільність.

 

 

Критерії аналізу проведення сюжетно – рольової гри

1.

Забезпечення загальних умов організації сюжетно – рольової гри. санітарно – гігієнічні умови.

2.

Відведення часу гри в режимі функціонування групи.

3.

Створення предметно – ігрового середовища згідно з віковою періодизацією та програмовими вимогами.

4.

Доступність ігрового матеріалу.

5.

Організація ігрової діяльності. З чиєї ініціативи виникла гра.

6.

Обґрунтованість і обумовленість розподілу і розташування ігрових груп дітей.

7.

Оптимальність навантаження на кожного учасника гри.

8.

Дотримання встановлених правил.

9.

Надання можливостей творчої реалізації ігрового задуму.

10.

Забезпечення комплексності навчальних функцій, що розвивають і виховують, у ході гри.

11.

Виховна діяльність, розв’язання завдань етичного, морального, естетичного виховання.

12.

Створення комфортної та продуктивної атмосфери під час ігор дітей.

13.

Вплив ігрового середовища на культуру взаємовідносин.

14.

Діяльність дітей. Рівень інтересів до ігрової діяльності.

15.

Ступінь активності.

16.

Навички самостійної діяльності, виявлення ініціативи.

17.

Навички ігрової діяльності, їх відповідність вимогам програми.

18.

Використання знань, умінь, засвоєних за змістом занять.

18.

Співпраця між дітьми та вихователем.

19.

Обсяг та якість гри дітей, її просування.

20.

Рівень розвитку пізнавальних здібностей.

21.

Вплив вихователя на розвиток та якість гри дітей.

22.

Ставлення до дітей, врахування їхніх індивідуальних особливостей.

23.

Стиль педагогічного керівництва.

24.

Педагогічна культура.

25.

Пелагічний задум та рівень його реалізації.

26.

Запобігання негативного впливу соціального середовища на сюжет гри.

 

 

                                                          Критерії аналізу

фізкультурного свята, розваги

1.

Обсяг, відповідність програмового змісту вікові дітей та рівню їхнього розвитку.

2.

Умови проведення свята, розваги (наявність емблем, пам’ятних значків).

3.

Естетика організації свята. Розваги.

4.

Оптимальне розміщення обладнання, інвентарю.

5.

Структура свята, розваги (парад учасників, масові виступи, змагання, конкурси, вікторини).

6.

Ефективність вибору, доцільність методів та прийомів.

7.

Забезпечення позитивного емоційного клімату.

8.

Сприяння творчим проявам, фізичним і вольовим зусиллям дітей в умовах змагання.

9.

Заохочення дітей до змагання за першість а естафетах, чітке виконання вправ, винахідливість, спритність.

10.

Доцільність використання сюжетних ситуацій, ігрових образів.

11.

Здійснення індивідуального та диференційного підходів.

12.

Підбиття підсумків конкурсів, змагань.

13.

Спільна робота вихователя з батьками.

14.

Доступність, логічність, емоційність, виразність мовлення вихователя.

15.

Охорона життя і здоров’я дітей.

16.

Результативність.

17.

Роль ведучого.

 

 

                                                                Критерії аналізу

прогулянки

1.

Відповідність структури прогулянки методичним вимогам (спостереження – бесіда; трудові доручення чи колективна праця; рухливі ігри (2 – 3); дидактичні ігри; індивідуальна робота).

2.

Доцільність вибору об’єкта спостереження, оптимальність обсягу бесіди.

3.

Ступінь раціональності й ефективності використання методів та прийомів, їх відповідність вікові дітей.

4.

Мова вихователя: доступність, логічність, образність, виразність (використання в бесіді художніх творів).

5.

Мовленнєва активність дітей (знання дітьми віршів, загадок, прикмет природознавчого характеру).

6.

Наявність прийомів щодо активізації пізнавальних психічних процесів.

7.

Ставлення дітей до спостереження (інтерес , зацікавленість, активність).

8.

Організація та доцільність трудових доручень.

9.

Ставлення дітей до праці ( бажання, наполегливість).

10.

Результативність трудових дій та якість набутих дітьми вмінь та навичок.

11.

Організація та якість проведення рухливих ігор.

12.

Активність та самостійність дітей під час проведення рухливих ігор.

13.

Організація та проведення дидактичних ігор з природознавчим матеріалом .

14.

Наявність та ефективність індивідуальної роботи з дітьми.

15.

Взаємодія , узгодженість діяльності вихователя та дітей.

16.

Використання атрибутів та іграшок.

17.

Фіксація спостережень дітей в календарі погоди та природи.

18.

Охорона життя та здоров’я дітей.

 

 

Критерії аналізу спостереження в природі

І.

Підготовка до спостереження.

1.

Чіткість виділення завдань спостереження: навчальних (формування конкретних уявлень про об’єкти природи, зв’язки між ними), розливальних (розвиток психічних процесів), виховних (формування ціннісного ставлення до певних природних об’єктів).

2.

Чіткість визначення виду та етапу спостереження.

3.

Складання схеми спостереження (структури).

4.

Доцільність вибору місця, об’єкта спостереження, підготовка об’єкта до спостереження.

ІІ.

Проведення спостереження .

1.

Ефективність поєднання прийомів активізації пізнавальної діяльності.

 

1.1.

Запитання – конкретність, доступність для розуміння дітей, врахування попереднього досвіду та активізація розумової діяльності.

 

1.2.

Пояснення – підведення до встановлення залежностей, узагальнень.

 

1.3.

Розповідь – допомога у пізнанні того, що неможливо побачити безпосередньо.

 

1.4.

Обстеження об’єкта різними аналізаторами.

 

1.5.

Порівняння – формування повніших і точніших уявлень, активізація пізнавальної діяльності.

 

1.6.

Практичні завдання.

 

1.7.

Художнє слово – загострення чуттєвого сприймання.

 

1.8.

Гра – формування інтересу до спостереження.

2.

Ґрунтовність знань педагога з поданої теми.

3.

Мовлення педагога: чіткість, логічність, емоційна виразність.

4.

Рівень виконання завдань спостереження.

5.

Особливості поведінки дітей: пізнавальна, мовленнєва активність, інтерес, увага.

6.

Рівень сформованості у дітей знань про об’єкти та явища природи.

7.

Оцінювально – контрольна діяльність педагога та дітей.

8.

Дотримання правил безпеки життєдіяльності.

 

Критерії аналізу підготовки та проведення екскурсії в природі

 

І.

Підготовка до проведення екскурсії.

 

1.

Визначення теми, мети екскурсії відповідно до завдань програми та мети попередніх екскурсій.

 

2.

Визначення місця екскурсії, уточнення маршруту (врахування фізичних можливостей дітей, особливостей дороги, пори року, стану погоди).

 

3.

Вибір об’єктів спостереження.

 

4.

Визначення послідовності спостереження, місця для відпочинку, проведення гри, збору природничого матеріалу.

 

5.

Підготовка екскурсійного матеріалу.

 

6.

Добірка віршів, загадок, прислів’їв.

 

7.

Обізнаність педагога з законодавством про охорону природи 

 

8.

Підготовка дітей до екскурсії (попередня бесіда про мету екскурсії, про правила поведінки на вулиці та на місці екскурсії, підготовка екскурсійного обладнання).

 

ІІ.

Проведення екскурсії.

 

1.

Ефективність визначеної структури екскурсії.

 

1.1.

Сприйняття краси краєвиду, використання поетичного слова.

 

1.2.

Визначення мети екскурсії.

 

1.3.

Колективне спостереження (сполучення, ефективність та доцільність використаних прийомів).

 

1.4.

Збір природного матеріалу.

 

1.5.

Дидактичні ігри (закріплення знань про природні об’єкти, з якими ознайомились діти).

 

1.6.

Підсумок (визначення нових знань, пізнавальної активності, проявів дбайливого ставлення до природи).

 

1.7.

Відпочинок, самостійні ігри.

 

2.

Рівень володіння педагогом методикою проведення екскурсії.

 

3.

Ґрунтовність знань педагога про об’єкти природи.

 

4.

Чіткість, логічність, емоційність мовлення педагога.

 

5.

Рівень виконання завдань екскурсії.

 

6.

Особливості поведінки дітей: інтерес, увага, пізнавальна та мовленнєва активність.

 

7.

Дотримання правил безпеки життєдіяльності.

 

 

Критерії аналізу діяльності педагога на музичному занятті

 (розділ «Слухання», «Співи»)

 

І.

Слухання.

 

1.

Ознайомлення дітей з доступними їхньому сприйняттю зразками сучасної , класичної, народної музики.

 

2.

Надання певних повідомлень про музику, композиторів, тему, яка розкрита у музиці.

 

3.

Розвиток музичного сприйняття дітей, формування здатності емоційно відгукуватися на почуття , виражені у музиці.

 

4.

Формування вміння розрізняти та називати жанри, характер музики.

 

5.

Ознайомлення із засобами музичної виразності (лад, мелодія, тембр, темп).

 

6.

Формування вміння пізнавати зіграні музичні уривки та мелодії знайомих пісень.

 

7.

Активізація дітей до висловлювання свого ставлення до музичних творів  та естетичного оцінювання.

 

ІІ.

Співи.

 

1.

Створення «звукової» атмосфери, яка сприяє збереженню дитячого голосу та слуху.

 

2.

Добір музичного репертуару відповідно до вікових та індивідуальних особливостей дітей.

 

3.

Формування співочих вмінь, навичок, які сприяють виразному виконанню (співати інтонаційно чисто, ритмічно, із заданою динамікою, диханням, чітко вимовляючи слова в піснях, без крику та напруження).

 

4.

Навчання виконання пісень (соло та в ансамблі) в різному темпі, за допомогою педагога та самостійно, у супроводі та без супроводу інструмента.

 

5.

Розвиток музичного слуху, привчання розрізняти правильний та неправильний спів, висоту звуків, їх тривалість, напрямок руху мелодії , чути себе під час співу, помічати та виправляти помилки.

 

6.

Ознайомлення зі структурою пісні.

 

7.

Проведення індивідуальної роботи з дітьми, що нечисто інтонують.

 

8.

Заохочення дітей до імпровізації у співах.

 

9.

Виховання інтересу та любові до народних пісень.

 

10.

Слідкування за позою дітей під час співу сидячи та стоячи.

 

ІІІ.

Методи та прийоми.

 

1.

Практичні методи: художнє виконання музики, пісні (виразність доступність, точність), застосування м’язова – рухових відчуттів.

 

2.

Наочні методи: ілюстрація, художні іграшки, посібники, музично – дидактичні ігри.

 

3.

Словесні методи: короткі розповіді, бесіди, пояснення, запитання (стислі, яскраві, образні, спрямовані на характеристику змісту твору, засобів виразності).

 

 

Критерії аналізу музичного заняття

(розділи «Музично – ритмічні рухи»,

«Гра на музичних інструментах»)

 

 

І.

Гра на музичних інструментах.

 

1.

Розвиток емоційного сприйняття п’єс, які виконують дорослі на музичних інструментах.

 

2.

Ознайомлення зі струнними, духовими та ударними інструментами, їх назвами.

 

3.

Формування вміння  розрізняти та називати характер звучання інструменту.

 

4.

Ознайомлення з правилами використання та зберігання інструменту.

 

5.

Навчання прийомів гри на різних дитячих музичних інструментах.

 

6.

Ознайомлення із розташуванням високих та низьких звуків на різних інструментах.

 

7.

Заохочення дітей до гри на різних інструментах.

 

8.

Навчання злагодженої гри в ансамблі. 

 

ІІ.

Музично – ритмічні рухи.

 

1.

Навчання дітей ритмічно рухатися відповідно до характеру музики.

 

2.

Навчання самостійно перешиковуватися, починати рухи після музичного вступу.

 

3.

Ознайомлення з елементами танців.

 

4.

Навчання відображати ритмічний малюнок мелодії.

 

5.

Виховання інтересу до народної танцювальної творчості свого краю, танцювального мистецтва інших народів.

 

6.

Використання у танцях та танцювальних імпровізаціях різної атрибутики.

 

7.

Заохочення дітей до творчих проявів у танцях.

 

ІІІ.

Методи та прийоми.

 

1.

Практичні.

 

2.

Словесні.

 

3.

Наочні.

 

                   

 

 

 

 

Критерії аналізу

загального стану роботи з розв'язання завдань

трудового виховання

1.

Ґрунтовність знань педагога про завдання трудового виховання у кожному конкретному випадку.

2.

Дотримання санітарно – гігієнічних умов при організації трудових процесів.

3.

Порядок у зовнішній обстановці групи.

4.

Загальна трудова атмосфера в групі.

5.

Наявність обладнання для всіх видів праці, відповідність основним педагогічним вимогам.

6.

Наявність наочного та літературного матеріалу, спрямованого на формування позитивного ставлення до праці.

7.

Єдність вимог з боку педагогів

8.

Щоденна участь дітей у трудових процесах.

9.

Використання всіх видів дитячої праці.

10.

Врахування особливостей розвитку дитячого організму, дотримання необхідних умов праці (тривалість, характер трудової діяльності, навантаження, відповідність знаряддя силам дитини).

11.

Індивідуальний підхід до дітей в процесі організації трудової діяльності.

12.

Наявність керівництва з боку педагога працею дітей (контроль, нагадування, обговорення, пояснення, розв’язання суперечних питань).

13.

Володіння педагога прийомами (практичними, словесними, наочними) щодо формування позитивного ставлення дітей до праці, розуміння суспільної значущості праці.

14.

Загальний рівень сформованості трудових вмінь та навичок дітей групи.

15.

Загальний рівень знань дітей про працю.

16.

Сформованість позитивних взаємин у дитячому колективі.

17.

Обізнаність педагога про трудове виховання в родинах, консультативна допомога батькам з цього питання.

 

 

 

 

                                                            Критерії аналізу

родинного виховного заходу

1.

Доцільність , актуальність теми.

2.

Відповідність змісту меті заходу.

3.

Своєчасність проведення заходу.

4.

Тривалість підготовчого періоду, система підготовчих заходів. 

5.

Відповідність змісту заходу програмовим завданням навчально – виховного процесу.

6.

Умови проведення заходу.

7.

Насиченість заходу інформацією та емоційними моментами.

8.

Відповідність змісту заходу формі його проведення.

9.

Урізноманітнення та оновлення форм взаємодії з батьками.

10.

Ефективність залучення батьків до взаємодії.

11.

Створення доброзичливої атмосфери.

12.

Підвищення рівня педагогічної культури батьків.

13.

Культура спілкування з батьками.

14.

Гуманізація взаємин між членами родин та вихователями.

15.

Результативність заходу.

 

 

 

Критерії аналізу загального стану роботи

з охорони життя та здоров'я дітей

 

 

Створення умов у групі.

1.

Укріплення меблів, обладнання, їх цілісність.

2.

Стан підлоги, стелі, вікон, фрамуг.

3.

Освітлення приміщення стан проводки.

4.

Стан атрибутів для занять (ножиці, голки, пензлики, банки тощо).

5.

Стан ігрового матеріалу (відсутність травмуючи іграшок).

6.

Добір рослин, стан скла на акваріумі , обладнання для паці.

 

Стан майданчика для прогулянок.

7.

Санітарний стан майданчика, його освітлення.

8.

Обладнання майданчика, стан матеріалу, що виноситься для ігор.

9.

Безпека проведення прогулянки, розташування дітей під час рухливих ігор.

10.

Своєчасне усунення небезпечних факторів: льоду, снігу, скла, каміння, отруйних грибів тощо.

 

Організація діяльності  дітей протягом дня.

11.

Роздача та прийом їжі.

12.

Проведення ранкової гімнастики, фізкультурних занять, розваг тощо.

13.

Стан фізкультурного обладнання.

14.

Проведення загартування , стан обладнання.

15.

Організація дітей під час збору на прогулянку та повернення з неї (послідовність одягання – роздягання, запобігання спітнілості).

16.

Стан одягу та взуття дітей, відсутність на одязі та тілі небезпечних предметів (булавки, значки, мотузки тощо).

17.

Робота з батьками, медичним персоналом, адміністрацією з питань охорони життя та здоров’я дітей.

 

Зміст роботи щодо зміцнення здоров’я дітей.

18.

Виконання режиму , відповідність розкладу денного сну та віку дітей.

19.

Проведення комплексу ранкової гімнастики.

20.

Проведення корегуючої гімнастики після сну.

21.

Планування та проведення фізхвилинок, психогімнастики чи її елементів під час занять .

22.

Проведення бесід з валеології та безпеки життєдіяльності (наявність навчальних посібників).

23.

Гігієнічні вимоги до одягу та взуття під час проведення оздоровчих заходів.

 

Зміст прогулянки.

24.

Дотримання послідовності одягання – роздягання.

25.

Наявність іграшок , атрибутики відповідно до пори року.

26.

Зайнятість дітей .

27.

Руховий режим дітей .

 

Загартування діте.

28.

Рівень захворюваності в групі.

29.

Нетрадиційні методи загартування.

30.

Спостереження і оцінка одного з загартовуючи заходів.

31.

Загартування повітрям , дотримання режиму провітрювання.

32.

Індивідуальний підхід до дітей , листок здоров’я.

 

 

Перелік культурно – гігієнічних навичок

(3 – ій рік життя)

 

Оцінка діяльності дітей.

 

 

1.

Засукувати рукава перед умиванням (за допомогою вихователя).

 

 

2.

Самостійно мити руки колоподібними рухами.

 

 

3.

Вмиватися, користуючись милом.

 

 

4.

Мити руки та обличчя, не розбризкуючи воду.

 

 

5.

Витирати руки та обличчя рушником.

 

 

6.

Брати свій рушник і вішати його на місце.

 

 

7.

У разі потреби користуватися носовичком.

 

 

8.

Своєчасно і правильно користуватися туалетом.

 

 

9.

Знати своє місце за столом.

 

 

10.

Їсти самостійно та акуратно, добре пережовувати їжу.

 

 

11.

Користуватися серветкою.

 

 

12.

Правильно тримати ложку.

 

 

13.

Виходити з – за столу тільки поївши, тихо підсувати стілець.

 

 

 

 

Оцінка діяльності вихователя.

 

 

1.

Підтримання оптимальних культурно  - гігієнічних умов.

 

 

2.

Наявність предметів для закріплення культурно – гігієнічних навичок.

 

 

3.

Наявність необхідного маркірування (в їдальні, роздягальні, туалеті), відповідність маркірування віку дітей.

 

 

4.

Уміння тримати в полі зору всю групу , контролювати самопочуття та поведінку дітей.

 

 

5.

Використання прийомів щодо закріплення у дітей культурно – гігієнічних навичок.

 

 

6.

Використання індивідуального підходу.

 

 

7.

Культура мовлення.

 

           

 

 

Перелік культурно – гігієнічних навичок

(молодший дошкільний вік)

Оцінка діяльності дітей.

1.

Засукувати рукава перед умиванням (за допомогою вихователя).

2.

Самостійно мити руки колоподібними рухами.

3.

Не мочити одяг , насухо витирати обличчя і руки.

4.

Вішати свій рушник у відведене для нього місце.

5.

Своєчасно користуватися носовичком.

6.

Своєчасно і правильно користуватись туалетом.

7.

Знати своє місце за столом.

8.

Спокійно сидіти за столом під час приймання їжі.

9.

Правильно користуватись ложкою , виделкою (в кінці 4 – го року), серветкою.

10.

Їсти самостійно та акуратно, брати потроху, їсти безшумно, добре пережовувати їжу, після прийняття їжі прополоскати рот.

11.

Виходити з – за столу тільки поївши, тихо підсувати стілець, дякувати за їжу.

12.

Помічати і усувати неохайність (самостійно чи за допомогою дорослих).

13.

Помічати нелад в одязі, зачісуватися.

 

 

Оцінка діяльності вихователя.

1.

Підтримання оптимальних культурно – гігієнічних умов.

2.

Наявність предметів, необхідних для закріплення культурно – гігієнічних навичок.

3.

Наявність необхідного маркірування (в їдальні, в роздягальні, в туалеті), відповідність маркірування віку дітей.

4.

Уміння тримати в полі зору всю групу, контролювати самопочуття та поведінку дітей.

5.

Використання прийомів щодо закріплення у дітей культурно – гігієнічних навичок.

6.

Використання індивідуального підходу.

7.

Культура мовлення.

 

 

Перелік культурно – гігієнічних навичок

(середній дошкільний вік)

Оцінка діяльності дітей.

1.

Засукувати рукава перед умиванням.

2.

Самостійно мити руки за потребою, а також після відвідування туалету , користуватися милом.

3.

Не замочувати одяг, насухо витирати обличчя і руки, не розбризкувати воду.

4.

Стежити за чистотою своїх рук та обличчя.

5.

Своєчасно користуватись носовичком.

6.

Своєчасно і правильно користуватись туалетом.

7.

Знати своє місце за столом.

8.

Спокійно сидіти за столом під час приймання їжі, приймати правильну позу та зберігати її.

9.

Правильно користуватися столовими приборами (ложкою, виделкою, ножем), серветкою.

10.

Їсти самостійно та акуратно, страву брати потрохи, їсти безшумно.

11.

Виходити з – за столу тільки поївши, тихо підсувати стілець, дякувати за їжу.

12.

Після прийняття їжі прополіскувати рот.

13.

Помічати та усувати неохайність та нелад в одязі, зачісуватися.

 

 

Оцінка діяльності вихователя.

1.

Підтримання оптимальних культурно – гігієнічних умов .

2.

Наявність предметів, необхідних для закріплення культурно – гігієнічних навичок.

3.

Наявність необхідного маркірування (в їдальні, в роздягальні, в туалеті), відповідність маркірування віку дітей.

4.

Уміння тримати в полі зору всю групу, контролювати самопочуття та поведінку дітей.

5.

Використання прийомів щодо закріплення у дітей культурно – гігієнічних навичок.

6.

Використання індивідуального підходу.

7.

Культура мовлення.

 

Критерії перевірки готовності груп

до нового навчального року

  1. Наявність і ведення обов’язкової документації (педагогічного та технічного персоналу).
  2. Технічний стан групових приміщень.
  3. Технічний стан групового майданчика.
  4. Естетичний стан групових приміщень.
  5. Естетичний стан групового майданчика.
  6. Санітарний стан групових приміщень та майданчика.
  7. Стан меблів, їх маркування відповідно до антропометричних показників.
  8. Наявність і стан матеріалів для організації навчально-виховного процесу.
  9. Відповідність матеріалів навчально – виховного процесу програмі та віку дітей.
  10. Наявність та стан ігрових зон.
  11. Відповідність ігрових зон програмовим вимогам та віку дітей.
  12. Наявність та зберігання обладнання для проведення прогулянок.
  13. Виконання вимог інструкцій з питань безпеки життєдіяльності дітей в дошкільному закладі.

Організована діяльність включає ті форми освітньої роботи, через які під безпосереднім керівництвом педагога, за його участі вихованці залучаються до різноманітних видів специфічної дитячої діяльності. Зокрема:

♦   ігрової (проведення дидактичних, рухливих, конструкторсько-будівельних ігор, драматизацій тощо);

♦  навчально-пізнавальної (заняття, гурткова, інди­відуальна робота, спостереження та екскурсії у соціум і природу, пізнавально-розвивальні бесіди, дидактичні ігри, елементарні досліди й дитяче експериментування у повсякденному житті);

♦  трудової (індивідуальні й групові трудові доручен­ня, чергування, колективна праця тощо);

♦  художньої (образотворчі, музичні, літературні за­няття, художня праця, розваги, свята, гуртки художньо-естетичного циклу, індивідуальна робота тощо);

♦  комунікативно-мовленнєвої (спеціальні мовлен­нєві заняття, бесіди, розмови на особисті та спільні теми, створення й розв'язання певних ситуацій спілку­вання, індивідуальна робота в повсякденні, цілеспрямо­ване залучення дітей до спілкування під час усіх форм організації життєдіяльності);

♦  рухової (заняття з фізичної культури, плавання, музики, робота спортивних секцій та хореографічних гуртків, різні форми організації дитячої праці, рухливі ігри у повсякденному житті, фізкультурні свята, роз­ваги, походи, ранкова і після денного сну гімнастики, фізкультурні хвилинки, паузи тощо).

Невід'ємна складова повноцінного буття дошкіль­ника  -  організовані   дорослими   побутові   процеси:

вдягання-роздягання, умивання, прийом їжі, вкладання на сон, піднімання після сну тощо. Як і під час інших організованих форм життєдіяльності, з дорослішанням та набуттям певного досвіду дитина стає дедалі само­стійнішою, ініціативнішою, відповідальнішою у різних побутових справах, хоча педагог безпосередньо скеро­вує, спрямовує її дії.

Будь-яка організована діяльність характеризується тим, що педагог заздалегідь продумує мету, час, міс­це, умови, хід проведення тієї чи іншої форми роботи, потрібний для цього матеріал, обладнання, її зв'язок з іншими формами організації життєдіяльності, а також передбачає можливі дії дітей, форми впливу на них та очікувані результати.

За сучасним трактуванням організована діяль­ність ґрунтується на засадах партнерства, співро­бітництва педагога з колективом вихованців, під­групою та окремою дитиною, а також дітей між собою з урахуванням їхніх вікових, індивідуальних можливостей та потреб розвитку.

В організованій дитячій діяльності формується фонд "можу" (знання, уміння, навички) та скеровується фор­мування фонду "хочу" кожного малюка (його потреб, інтересів, ставлень, запитів тощо). Організована діяль­ність є також основою для розгортання на належному змістовому та організаційному рівнях дитячої діяльності самостійного, вільного типу, сприяє розвитку важливих базових якостей особистості дитини - організованості, відповідальності, працелюбності, самовладанню, спо­стережливості, креативності. Значення цього типу ді­яльності зростає у зв'язку з підготовкою дошкільника до" переходу на новий соціальний щабель, до нової соціальної ролі школяра, учня, до шкільного навчання й шкільного життя з його розмаїтою системою ділових взаємин. Сформовані в дошкільний період досвід учас­ті в організованій діяльності, домірно регламентованій вимогами педагога і ролями інших дітей, навички до­вільного керування власними діями та підпорядкування свого "хочу" і "можу" новому фондові "треба" - за­порука успішного входження старшого дошкільника у шкільне життя.

Форми такої освітньої роботи в дошкільному закла­ді не повинні бути жорстко регламентовані у часі: їх можна поміняти місцями в розпорядку дня, перенести на інший день, скоротити чи відвести більше часу на їх проведення - залежно від конкретної ситуації: по-годних умов, затримки із завершенням попередньої форми, настрою, інтересів та бажань дітей, неперед­бачених подій тощо. Варто уникати зайвої задидактизованості, приділяти розвивальним та виховним завданням не менше уваги, ніж навчальним.

З огляду на вимогу часу - посилити значення осві­ти дітей старшого дошкільного віку як підготовчого етапу до організованої, системної загальної середньої освіти - важливо забезпечити впродовж усього до­шкільного дитинства організовану життєдіяльність дітей разом з дорослими у створеному для цього розвивальному просторі. При цьому обов'язковим є включен­ня зазначених вище видів дитячої діяльності: ігрової, навчально-пізнавальної, трудової, комунікативно-мовленнєвої, художньої, рухової, В освітній роботі з 5-річними дітьми увага акцентується на викорис­танні потенційних можливостей організованої ігро­вої, навчально-пізнавальної і трудової діяльності. Важливими при цьому є систематичне спілкування дітей з дорослими та між собою як умова успішного формування життєвої компетентності в усіх сферах та видах діяльності, художня творчість як спосіб само­вираження й розвитку креативності особистості, а та­кож активна рухова діяльність як чинник запобігання гіподинамії, оптимізації обмінних процесів у дитячому організмі й стимуляції розвитку та зміцнення всіх його органів і систем.

Організована ігрова діяльність дошкільників посідає особливе місце у системі організованих освітніх впливів, оскільки власне ігрова діяльність є провідною  упродовж усього дошкільного віку. В межах саме ігрової діяльності відбуваються найважливіші зміни у дитячій психіці: виникають  визначальні для успішного розвитку новоутворення, максимально виявляються психічні властивості й процеси, розвиваються ключові риси характеру,  започатковуються базові особистісні якості,   відбувається становлення образу «Я».  Ігрова діяльність дошкільників є основою виникнення інших специфічних видів дитячої діяльності, які пізніше відокремлюються від гри і набувають самостійного виявлення, значення, наприклад,  праця, учіння, художня творчість.Організована ігрова діяльність дітей у дошкільному навчальному закладі передує розгортанню самостійних ігор. Вона, як й інші види організованої діяльності,  частіше ініціюється та скеровується педагогом, проте може виникати із самостійної гри, якщо потребує втручання і прямого керівництва та участі самого вихователя через брак у досвіді дітей навичок самоорганізації, планування ігрових дій, знань правил гри, способів урегулювання конфліктів або подальшого розгортання сюжету тощо. Завдяки скеровуючій ролі педагога, поданим зразкам ігрових дій та налагодження партнерських відносин з усіма учасниками гри, поступово формується той ігровий досвід і арсенал засобів його застосування, які згодом  дозволять дітям грати автономно, покеровуючись власними бажаннями, ініціативами, внутрішніми спонуканнями, симпатіями, творчими задумами, прийомами соціальної взаємодії з однолітками та ін.Організуючи певну гру, відповідно до спланованої мети і порядку її проведення вихователь піклується про створення та оснащення ігрового простору, з урахуванням віку дітей, їхніх інтересів, ігрових уподобань добирає прийоми залучення і збору на гру, зацікавлення нею, пояснення ходу, правил гри та дій учасників, розподілу ролей та ігрової атрибутики, спрямування і корекції ігрових дій вихованців та їхніх стосунків у процесі гри, підведення її підсумків та оцінювання індивідуальних досягнень в ігрових результатах, позитивних чи негативних проявів у поведінці, взаєминах дітей.Організоване проведення будь-якої гри вимагає ретельної попередньої, підготовчої освітньої роботи з метою створення необхідного і достатнього запасу уявлень про світ природи, культури, людей і  власного «я», навичок компетентної поведінки в ньому. За цієї умови діти швидше зрозуміють сутність ігрового змісту та інструкцій педагога, оскільки матимуть внутрішню готовність до виявлення своєї компетентності шляхом гри. Тому у календарних планах освітньої роботи з дітьми різного віку має  простежуватися чітка система підготовки до ігрової діяльності як організованої, так і самостійної: спостереження, екскурсії, розглядання творів образотворчого мистецтва, читання художньої літератури, перегляд діа-, мульт-, кінофільмів, прослуховування аудіо записів, бесіди і розповіді вихователя у повсякденному житті, заняття  різного змістового спрямування, систематична участь дітей в різних організованих вихователем формах роботи і видах діяльності.В освітньому процесі дошкільного навчального закладу організована ігрова діяльність дітей охоплює різні види ігор.Найбільш придатні й зручні для організованого проведення ігри з правилами (дидактичні, рухливі), адже наявність у них чітких правил регламентує дії дітей і цим визначає керівну функцію педагога. Дидактичні й рухливі ігри мають конкретну мету, що дозволяє інтегрувати ці види ігор у різні форми організованої навчально-пізнавальної, рухової, мовленнєвої, навіть художньої діяльності . Наприклад: вони широко застосовуються у процесі занять  чи індивідуальної роботи з фізичного, пізнавального, мовленнєвого, художньо-естетичного розвитку, фізкультурних, музичних, літературних свят і розваг, походів та екскурсій, спостережень. Водночас, ними слід насичувати вільний час в періоди прогулянок, ранкових прийомів, вечірні години як окремими формами організованої діяльності дітей чи то в груповому приміщенні, чи то на свіжому повітрі. Організовані дидактичні та рухливі ігри необхідно узгоджувати з певним етапом навчання дітей: так, рухливі ігри застосовуються на етапі закріплення та автоматизації рухової навички, дидактичні ігри – на етапах поглибленого вивчення матеріалу, закріплення, узагальнення, систематизації знань. У планах роботи вихователя періодично слід передбачати повторне проведення цих видів ігор, внесення варіативних змін та ускладнень до них стосовно правил, ігрових дій чи рухів, очікуваних результатів, використання посібників та обладнання, кількості учасників та ін.Творчі ігри (сюжетно-рольові, театралізовані режисерські та драматизації, конструкторсько-будівельні) за визначенням є різновидом вільної, самостійної діяльності дітей, яка здійснюється з дитячої ініціативи і є проявом самостійності, креативності дошкільників. Тут важливо враховувати: творча гра  проходить свій шлях становлення від елементарних маніпуляцій з предметами до  предметно-ігрових   дій  і   далі  –  до   творчої   гри,  в якій  діти самостійно створюють задум, розгортають сюжет, розподіляють і виконують взяті на себе ролі, регулюють ігрові і реальні міжособистісні стосунки, оцінюють досягнуті результати. Задача педагога – сприяти своєчасному просуванню творчої гри на цьому шляху.Без організованих прямих і непрямих педагогічних впливів і домірної участі самого дорослого у творчій грі дітей перехід від одного етапу розвитку творчої гри до іншого, вищого, затримується або не відбувається. Особливі труднощі виникають у розвитку змісту творчої гри: якщо педагог не організує проведення творчої гри з дітьми, а пускає таку гру на самоплин, покладаючись тільки на самодіяльність вихованців, то зміст такої гри і рівень  дій дітей у ній не прогресують. Наприклад: навіть у старшому дошкільному віці у сюжетно-рольових іграх діти можуть просто виконувати певні дії з іграшками на відтворення окремих дій людей згідно взятої ролі, як 3-річні малюки, і не вміти відтворити стосунки між дорослими та дітьми, а тим більше – правила суспільної поведінки та суспільні стосунки між людьми. Такі примітивні ігрові прояви не сприяють досягненню розвивального, виховного, навчального ефекту творчої гри. До неповноцінного розвитку творчої гри може призвести і неправильне, некероване наповнення предметно-ігрового середовища іграшками, атрибутами. Варто враховувати: у групах для дітей раннього і молодшого дошкільного віку має бути широкий асортимент  іграшок і в кількох екземплярах, іграшки для цих дітей – відправна точка творчої гри; для старших дошкільників уже не іграшка зумовлює зміст гри, а, навпаки, творчий задум і зміст гри визначає підбір іграшок. У групах дітей старшого дошкільного віку велика кількість однопланових іграшок недоцільна, адже їх надлишок здатен притупляти ігровий інтерес, обмежує дитячу уяву, винахідливість при використанні предметів-замінників для творчої гри.Ступінь самостійності дітей у творчих іграх залежить від вікових можливостей, обсягу знань дітей про навколишній світ, особистого досвіду комунікації дитини,  індивідуальних особливостей характеру, темпів загального розвитку та інших чинників. Ця самостійність формується  поступово, а отже самостійна творча гра не виникає одразу, їй треба навчати:  обирати тему, формувати предметно-ігрове середовище, розвивати сюжет чи план гри, розподіляти ролі чи обов’язки, реалізовувати ігрові образи, знаходити шляхи виходу із конфліктних чи спірних ситуацій тощо.    Тому в освітньому процесі дошкільного закладу виділяється час для організованих творчих ігор у спільному бутті дітей і вихователя, а у календарних планах відбиваються форми і прийоми підготовки дітей до творчих ігор, безпосереднього впливу на їхній зміст і рівень, ступінь і мета особистої участі  педагога в ігровому процесі.

Отже, в організованій ігровій діяльності необхідно забезпечити кожній дитині  активну позицію, стимулювати розвиток її творчих здібностей, формувати стійкий інтерес до пізнання навколишнього світу і себе в ньому, оволодіння різними видами діяльності.

 

 

 

 

                                            

 

 

 

Логін: *

Пароль: *